Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Endokrinní systém

 

Regulace

Složitý systém, jakým naše tělo bezesporu je, vyžaduje, aby byl dokonale řízen.

Naše tělo si můžeme představit jako velkou továrnu, ve které musí být všechny stroje pečlivě nastaveny a seřízeny. Aby všechno klapalo, musí být řízen přísun paliva i odvod výrobků, které byly v továrně zpracovány. Víme, že i stroje, které spolu zdánlivě nesouvisí, ovlivňují funkci celého zbytku továrny. Management továrny také musí počítat s tím, že se mohou změnit vnější podmínky, například dodavatelé poskytnou menší množství surovin, odběratelé zvýší požadavky, může vypuknout velká krize, která provoz celé továrny ochromí. Je-li však v čele podniku schopný ředitel, dokáže celou továrnu řídit tak, že vše probíhá hladce a všechny problémy se podaří vyřešit.

V našem těle však tento princip platí ještě daleko výrazněji. Můžeme donekonečna žasnout nad tím, jak dokonale jsou jednotlivé systémy v našem těle propojeny, jak se navzájem ovlivňují a jak je jakákoliv nevyrovnanost a nepřesnost navrácena zpátky k normálu složitými mechanismy.

Naše tělo je řízeno prostřednictvím dvou systémů – nervového systému a systému žláz s vnitřní sekrecí.

Nervový systém je z vývojového hlediska mladší, působí také rychleji. Účinky systému žláz s vnitřní sekrecí se projeví pomaleji, jsou však dlouhodobější. Oba dva řídící systémy spolu vzájemně komunikují a ovlivňují se, některé děje v našem organismu jsou ovládány převážně prostřednictvím jednoho, jiné prostřednictvím druhého systému.

Obrazek

Příštítná tělíska

 

Za štítnou žlázou jsou uložena většinou čtyři příštítná tělíska.

V nich jsou vytvářeny hormony, které pomáhají kontrolovat hladinu vápníku a fosforu v krvi. Příštítná tělíska jsou nezbytná pro správný růst a vývoj kostí, svůj význam však neztrácejí ani v dospělosti, kdy určují, jak budou kosti pevné.
Při potravě chudé na vápník a nízké hladině vápníku v krvi vytvářejí příštítná tělíska parathormon (PTH), který urychluje odbourávání vápníku z kostí a zvyšuje jeho koncentraci v krvi. Vápník je nezbytný pro převod nervového vzruchu i pro svalovou kontrakci.

Antagonistou PTH – tedy hormonem, který má opačné účinky než PTH – je kalcitonin, hormon produkovaný parafolikulárními buňkami štítné žlázy.

 

Kalcitonin snižuje hladinu vápníku v krvi, a to třemi způsoby:

  • snižuje vstřebávání vápníku z potravy ve střevech
  • snižuje činnost buněk, které uvolňují vápník z kostí
  • snižuje zpětné vstřebávání vápníku a fosforu v ledvinách

V případě, že by příštítná tělíska byla při operaci štítné žlázy nedopatřením odstraněna, nízká hladina vápníku v krvi by způsobila typické příznaky. Patří mezi ně nepravidelné bušení srdce, svalové křeče, záškuby (tiky) rukou a nohou a někdy také dýchací obtíže.

Nádor nebo chronická nemoc příštítných tělísek může způsobit zvýšenou tvorbu PTH. Vysoká hladina PTH v krvi pak vede k bolestem kostí, řídnutí kostí – osteoporóze, ledvinovým kamenům, svalové slabosti a mdlobám.