Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Radiojód

 

Zkušenost Balkyho

Ak Vám nebude vadiť moja slovenčina, popíšem Vám aj ja moje skúsenosti zo Slovenska.   O priebehu liečby rádiojódom som na slovenských internetových stránkach nenašiel také množstvo informácií ako tu a tak sa chcem revanžovať.   V máji operácia laparoskopiou,  po 4 týždňoch liečba rádiojódom v Martine – Klinika nukleárnej medicíny Martinskej fakultnej nemocnice.

Všetky  predhospitalizačné vyšetrenia boli vykonané ambulantne v mieste bydliska, takže pobyt v nemocnici sa skrátil na 4 dni.  Nástup na kliniku v pondelok ráno, pred obedom podanie rádiojódu (želatinová tabletka sa zapije vodou) a potom izolácia na izbe. Piť množstvo tekutín, pojedať citón proti opuchom, dvakrátdenne sa sprchovať. Izba je pre troch pacientov, monitorovaná kamerami,  ale bol som tam sám, len TV, knižky, kurz angličtiny,  discman a mobil. Bolo potrebné priniesť si len hygienické potreby: mydlo, zubná kefka a pasta, holiaci strojček. Ostatné veci ako pyžamo, uteráky, príbor, pohár som povinne dostal od nemocnice. Sestričky sa vo dverách len otočili na výmenu stravy  a prehodili pár slov. Doporučujem zobrať si žuvačky, aby pracovali slinné žľazy, šumivé tablety a nápoje v prášku, aby ste nemuseli piť stále len čaj. Vo štvrtok kontrola gamakamerou a meranie vyžarovania. V piatok ráno prepustenie do domácej liečby s pokynmi 10 dňového špeciálneho režimu. Nestýkať sa s detmi, tehotnými ženami a nezdržiavať sa dlhodobe pri jednej osobe vo vzdialenosti do 1m a dodržiavať zvýšenú hygienu. Vzhľadom k tomu, že v mojom prípade neboli zlikvidované ešte všetky bunky štítnej žľazy opakovanie liečby o pol roka.  Po návrate domov z liečby rádiojódom  sa cítim fyzicky oveľa slabší a rýchlo sa unavím, nie som ospalý, skôr sa mi ráno už nedá spať. Mám také pocity, ako keby boli otupené niektoré zmyslové vnemy ako je hlad a chuť na niečo.

Balky

<

 

Zkušenost Vaška

Po několikaletém boji s hyperthyreozou (Graves Basedow) mi bylo doporučena léčba radiojodem, kterou můj endokrinolog velmi vychvaloval jako lepší metodu, než je operace. Cílem léčby mělo být omezení produkce hormonů, nikoliv likvidace žlázy nebo jejich zbytků po operaci.
Léčbu jsem absolvoval v listopadu 2007 na oddělení nukleární medicíny v Ústí nad Labem.Nástup v neděli odpoledne.
Pondělí - nejprve odběry, pak spolknutí malé diagnostické dávky RJ, za dvě hodiny první měření. Odpoledne druhé měření. Při měření sedíte, na krk pod ohryzek vám lehce přitlačí sondu a přístroj ukazuje čísla, trvá to 2x1 minutu.
Úterý - ráno měření, pak scintiografie vleže, kdy nad vámi jezdí dost dlouho snímač v počítači to kreslí, kde se radiojód nejvíce zachytil.
Středa až pátek - jenom ranní měření.
Závěr: Moje ŠŽ vychytává jód velmi dobře, až příliš, stačí tedy nízká dávka. Po celých pět dnů volný režim, odpoledne s vycházkou. Pacienti z Ústí toto mohli absolvovat ambulatně.Víkend doma, v pondělí nástup na vlastní léčbu.
V úterý ráno odevzdat věci, kromě mobilu jsem odevzdal vše. Pak ampule s radiojódem v dávce 660 MBq a izolace bez spolupacienta, jenom já, mobil, televize a NUDA. Sprcha je součástí každého pokoje, nikdo mi sprchování nezakázal ani v prvních dnech. Potíže po radiojódu žádné, možná i proto, že jsem se vydatně zásobil cucavými bonbóny a ovocnými šťávami. Jenom mírný tlak v krku. Jídlo nosili do předsíňky, při vizitě stáli u dveří jenom krátce a v určité vzdálenosti.
Po 5 dnech kontrolní měření, potom mi na dveřích změnili červenou na žlutou, vrátili věci a už jsem se mohl projít po chodbě a promluvit s dalšími pacientkami - byl jsem tam jediný muž, jinak samé ženy.
Po dalších 5 dnech odběry a pak návrat domů.
Dnes jsem konečně po několika letech bez Carbimazolu, ale ještě to není to pravé, protože tato léčba má také svoje úskalí. Kromě možných vedlejších následků ozáření je zdlouhavá a je třeba velké trpělivosti. Při operaci, pokud se povede, je vše vyřešeno naráz. Po radiojódu pociťuji takové stavy, jako by se přetahovala hypofunkce s hyperfunkcí, i krevní odběry tomu odpovídají, mám to dost rozlítané. Je to jako na vlnách a prý to může trvat po cca 2,5 měsících, které uplynuly od RJ,
ještě půl roku, než se to zklidní. Tak mi je dva týdny zima, mám nízký tlak i tep, pořád spím, tloustnu a skoro nejím a pak během několika dní vyletí tlak i tep nahoru, je mi horko, nemůžu spát a zase hubnu.Naštěstí s přibývajícími týdny jsou ty výkyvy o něco slabší.Kolegyně z práce je po TTE ve stejnou dobu jako já byl na RJ, je v pohodě, až jí skoro závidím.Měl jsem možnost volby, zda operace, nebo RJ , narozdíl od dalších, kteří kvůli nádoru museli absolvovat obojí. Snad jsem zvolil dobře.
Snad moje zkušenosti pomohou dalším v jejich nelehkém rozhodování.

Vašek

Zkušenost Pavlíny

Jmenuji se Pavlína a 3.12 jsem se vrátila z RJ z Motole... je mi 34let a jsem po odstranění šž. pro papilární karcinom.Ted jsem v důchodu jelikož jsem si o něj zažádala..Co se týká radiojódu nastupuje se vždy v pondělí..první den tě prohlédne lékařka a pak tě umístí na pokoj..ležela jsem tam se dvěmi mladými holkami ..jedné bylo 28 a byla po dvouch operacích a druhé bylo 22 let a byla také po dvouch
operacích...odpoledne jdeš na sono krku..do večera už se nic neděje...úterý...
ráno moč a náběr krve a poté jdeš na to první kontrolní pití je to čirá tekutina
a chutná to jako voda(nemá to chut)..je toho jenom malinká štamprle..pak jsi na
hodinu lehneš a jde se na měření ..jak moc svítíš..potom lehnout a už se nic neděje... středa... ráno měření a takzvaná ..kamera..na té ležíš 20minut a takový stroj tě objíždí a snímá..podle toho poznají kolik těch zbytků té šž..v tobě zůstalo..

čtvrtek.... ráno sprcha ..zabalit věci a jdeš o patro níž na velké pití...dostaneš čípek,a jdeš vypít to velké pití ..je toho jako jeden panák...pak jdeš zpátky na pokoj a už nesmíš chodit na chodbu jelikož takzvaně svítíš.. nic mě nebolelo jen trochu žaludek a měla jsem sucho v puse...
pátek...dostáváme poprvé hormon,žádné měření a nic se neděje..sobota...žádné
měření jen ležíš na lůžku..a sledujeme televizi...

neděle....dostali jsme projímadlo aby jsem měli vyčištěná střeva na pondělek..na měření...jinak nic..pondělí.....vstáváme v 5:00 jelikož se už konečně můžeme vysprchovat (od velkého pití se nesmíš mýt)a v 6:30 už musíme být připraveni na kameru ... jinak už nic...úterý...také nic ...středa...také nic... čtvrtek...ráno nábery krve jinak nic...pátek...také nic... sobota...žádné měření a nic se neděje...neděle....už se nic neděje těšíš se jen domů...pondělí odjezd a dostaneš zprávu kdy se tam zase musíš dostavit na kontrolní pití...já jdu1.9.2008... tak to je vše hlavně pokud ti můžu poradit vem si hodně pití a dobrůtek protože je to děsně dlohý tam knihovna tam je společná tak to byla moje záchrana jinak na každým pokoji je televize a rádio ale mě to nějak nebavilo.  

Tak se mějte krásně, Pavlína

Obrazek


Zkušenost Magdy

Ahoj děvčata,
protože jsem také navštěvovatelka Lenčiných stránek a ráda pomohu, aspoň zkušeností, popíši svůj pobyt na radiojodu.

24.9. jsem v nemocnici v Brně Bohunicích prodělala operaci štítné žlázy. Totální odstranění - výsledek zhoubný nádor.Protože nešel celý odoperovat, byly by mě poškozeny hlasivky, oznámila mi operující lékařka, že musím podstoupit léčbu radiojodem.
Moje endokrinoložka mne objednala, prý se nesmí spíš jak 5-6 týdnů po operaci.
Protože jsem z Moravy, přišel mi papír z nemocnice v Blansku, že 5.11. mám
nastoupit na léčbu radiojodem. Moc jsem se obávala, sháněla na internetu informace. Průběh byl následující:

Pondělí - nástup do nemocnice, velmi důkladná prohlídka od paní doktorky, EKG,
ultrazvuk a rentgen. Velmi vřelé přijetí ze strany lékařky i sestřiček, vysvětlení léčebného postupu.
 
Úterý - ráno odběr krve a moči
- malé pití - malá dávka jódu smíchaného s čajem. Je to tekutina bez chuti a zápachu.

Středa - první měření - stroj podobný CT - přiložení desky ke krku, 10 minut
nehnutě ležet - není to bolestivé, pro někoho možná jen trochu nepříjemné. Kolem oběda proběhlo další měření, které trvalo asi 5 minut. Toto měření určuje léčebnou dávku jódu.

Čtvrtek - opět jen měření, jinak klid. 
Pátek - měření.
Sobota - klid
Neděle - klid, jen stěhování na aplikační pokoj. To je pokoj, kde je sprcha i toaleta. Na pokoji jsme byly dvě.

Celý první týden jsou v Blansku povoleny návštěvy, tak to bylo velmi příjemné.
Nic na tomto oddělení nebolí, jen je to tam dlouhé.
Druhý týden:

Pondělí - ráno poslední sprcha a kolem 10.00 hod. aplikována léčebná dávka
jódu. Opět vypití tekutiny, která
je bez chuti a zápachu. Po tomto pití okamžitý odchod na
pokoj a totální izolace. Jen spolubydlíci, televize a telefon.

Úterý - ráno velmi krátká vizita, doktoři ani sestřičky se zbytečně v aplikačním pokoji nezdržují. Jen donesou jídlo, léky a zase mizí. První měření, opět přístroj podobný CT, akorát doba nehnutého ležení je půl hodiny. Protože já trpím klaustrofóbií, bylo pro mě toto měření nepříjemné, udělalo se mi zle od žaludku. Je dobré oznámit tuto fóbii sestřičce, prý by se mnou zůstala a povídala si. Z měření opět rychlý odchod na izolaci.

Středa - měření tzv. žehličkou. Přednosta přijde s dozimetrem a přejede s nímnad Tvým tělem, aby věděl, jak moc je ještě tělo plné radiace. Nasazení Letroxu - nejmenší dávka.
 
Čtvrtek - velká vizita, sdělení lékaře, jak jód vychytal zbytky nádoru štítné žlázy.

Pátek - hurá, můžeme do sprchy. Takže sprcha, čisté pyžamo, čisté povlečení
a možnost vyjít z pokoje. Opět měření "žehličkou".

Sobota - jen podávaní Letroxu a jeho postupné navyšování.
Neděle - povoleny návštěvy.
Pondělí - měření "žehličkou", podávání Letroxu
Úterý - propuštění domů.

Strávila jsem s v nemocnici 15 dnů, z toho bylo 5 dnů totální izolace. Na tomto
oddělení nic nebolí, nejhorší je ta izolace, která je dlouhá a ještě nemožnost jít pod sprchu.V Blansku je výhodou, že jsou první týden dovoleny návštěvy.
Je dobré si sebou vzít cucavé bonbony - proti zánětu slinných žláz po aplikaci
jódu, a hodně pít. Čaj je sice dobrý, ale pít ho 15 dnů je nadlidský výkon. V
Blansku nám i do našich hrnečků vařily sestřičky námi donesené kafe. Protože
jsem docela závislák na kafe, bylo to příjemné zjištění. Telefon jsem měla normálně u sebe, ani jsme ho nemusely mít zabalený, jak popisují holky z Motola. Ale je dobré vzít si co nejméně věcí, na aplikačním pokoji Ti nechají jen to nejnutnější - hygienické potřeby, časopisy, knížku, ovoce a pití. Byla se mnou paní, která pletla, ale nemohla si pletení nechat na izolaci.

Leni Tobě chci poděkovat za Tvoje stránky, moc mi pomohly a v podstatě pořád pomáhají. Děláš to velmi dobře a přeji Ti moc úspěchů v této činnosti i v novém roce.
Díky moc.
Ahoj Magda

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Lenka - Cb

Zdravím. Jak se vám lidičkové vede? 15 ledna nastupuji potřetí na nukleární medicínu do Českých Budějovic. Je tu někdo s kým se tam potkám?

Pavla - Re: Cb

Prosim kdz vysazujete prasky jak vam je? Ja nastupují 15.11. 2017 na druhy radiojod .Dekuji Jdu do olomouce

Lenka - Re: Re: Cb

Zdravím Pavlo. Upřímně? Je mi hrozně. Po cca 14 dnech začnu byt hrozné unavená ale do práce chodím i přes to ze práci mám náročnou fyzicky i psychicky. Pak už po třech týdnech je to masakr. Horko těžko vstanu z postele a ujít kus cesty je těžší a těžší. Cítím se jakoby z těla unikal život pomalu. Teď jsme domluvena v práci i s MUDr ze si týden před nástupem nechám napsat nemocenskou. A než naběhne zase hladinka po nasazení hormonu taky chvilku trvá. Držím palce ať to zvládnete co nejlépe a hlavně ať jsou dobre výsledky. L.

Pavla - Re: Re: Re: Cb

No mě je šileně. Si myslim, ze je konec. Ja se tam asi jen uz doplazim. A kdy jdes? Mam total mrtvé nohy, oci mi padaji, nemam chut na jidlo a pritom mam hlad.

Lenla - Re: Re: Re: Re: Cb

Ja nastupuji až 15 ledna. Vysazovat začínám začátkem prosince. Už teď je mi z toho ouvej. Držte se.

Lucie D. - Re: Re: Re: Re: Re: Cb

Chudáku, zrovna přes Vánoce... :-( Vysazení je děs, já jsem hodně unavená a mám těžké nohy i s práškama každou chvíli, natož bez nich. Vysazuju v druhé půlce ledna, "těším se" už teď.

marie - radioléčba

Všem Vám děkuji za info o radioléčbě, která mě čeká. Když vím, co asi může být, pomáhá to především psychice. Dám vědět, až to budumít za sebou. vaše marie

Roman - karcinom

Dobry den.Byl mi diagnostikovan multifokalni papilarni mikrokarcinom v obou lalocich štitné žlazy s metastazemi do lymfatickych uzlin na krku.Mam po třech operacich a jedne lečbě radiojodem.Druha mne čeka ted,v lednu.Marodim 11 měsicu a požadal jsem si,o invalidni duchod,jelikož se zatim necitim na to,abych pracoval...Chci se zeptat,ma někdo zkušennost,jestli ten duchod,myslim 3 stupeň-plný,bude uznan.Děkuji mockrat,za připadne zkušennosti a odpověd.Roman-Brno.

Lucie D. - Re: karcinom

Dobrý večer, já jsem od roku 2015 po čtyřech operacích a čtyřech radiojódech pro podobnou dg. jako vy. Další radiojód mě čeká v únoru a navíc mi teď zas vepředu na krku "cosi" roste... :-/ Do práce normálně chodím, ale dává mi to zabrat, proto jsem si také nedávno podala žádost o ID. Jsem sama zvědavá, jak to dopadne. Ale počítám v nejlepším případě s částečným. Držím palce, ať uspějete. :-)
Lucie od Českých Budějovic

Roman - karcinom

Dobry den.Byl mi diagnostikovan multifokalni papilarni mikrokarcinom v obou lalocich štitné žlazy s metastazemi do lymfatickych uzlin na krku.Mam po třech operacich a jedne lečbě radiojodem.Druha mne čeka ted,v lednu.Marodim 11 měsicu a požadal jsem si,o invalidni duchod,jelikož se zatim necitim na to,abych pracoval...Chci se zeptat,ma někdo zkušennost,jestli ten duchod,myslim 3 stupeň-plný,bude uznan.Děkuji mockrat,za připadne zkušennosti a odpověd.Roman-Brno.

Anička - papil.karcinom štítné žlázy,léčba radiojodem

Má někdo problémy s vysokým tlakem po operaci štítné žlázy ? Jestli jo, napište.Mně již měsíc pronásleduje v noci vysoký tlak a nemůžu jej snížit lékami na tlak.Vystoupá mi, při poloze v leže.V noci musím střídat ležení se sezením . Ve dne nemám problémy. Má s tím někdo zkušenost? Díky za odpověď.

Edita - N

Dobrý den, mám nástup 28.8. 17 na radioléčbu do Praha - Motol, prosím o zkušenosti, jak s mobilem? Dají ho do nějakého sáčku nebo se to již neřeší? Děkuji.

Ivana - Re: N

Editko,z domu jsem měla mobil ( i notebook ) omotaný v potravinářské fólii (radili to v nějaké diskusi),ale to se mi moc neosvědčilo,odlepovala se.Můžeš si ho dát do igelit. sáčku, ale volnějšího,v malém se mi při delším hovoru nebo při dobíjení dost zahříval.Na notebook jsou nejlejpohodlnější rukavice,které poskytnou hodné sestřičky.

Edita - Re: Re: N

Ivanko, moc děkuji za potřebné rady. Našla jsem ještě silokonové pouzdro na celý telefon (přední i zadní část), tak ho zkusím, případně budu mít s sebou sáček, pro jistotu.
No dva týdny snad utečou, vůbec ale vůbec se mi tam nechce :(

Lucie D. - Re: Re: Re: N

Oni vám tam vše potřebné dají, sáčky i rukavice, kolik budete chtít. Nic nevozte, je to zbytečné. :-)

Lida - Radiolecba

Dobry den ,jsem po operace štítné žlázy,diagnóza C73 zhubny novotvar štítné žlázy.9.03 jsem pozvána na Kliniku nuklearni medicíny Motol ke konziliarnimu ambulantním vyšetření.Muzu se zeptat co dale,zatim beru Letrox 100 denně.Čeká mi radiolecba ? Dekuji Lida

Lucie D. - Re: Radiolecba

No to právě rozhodnou na tom konziliu, jestli ano nebo ne... :-D

Jarka - Re: Radiolecba

Také jsem byla na konziliárním vyšetření v Motole s diagnózou C73 - papilární karcinom. Protože nádor byl malý - cca 5 mm a výsledky krve dopadly dobře, na radiojód nemusím. Další kontrola v Motole bude za 10 měsíců. A také beru Letrox 100. Držím Vám palce!

Míša - Re: Re: Radiolecba

Zdravím Jarko,Mám úplně stejnou diagnozu a termín k ambulanci do Motola jdu 10.8 kde se tedy dozvim co dál.Uzlík měl vel 1cm , tak jsem tedy zvědavá.Jak probíhá konziliarní vyšetření???Díky M

Jarka - Re: Re: Re: Radiolecba

Zdravím Míšo. Konziliární vyšetření probíhalo následovně: po příchodu mě sestřička na ambulanci klepla nějakým nástrojem do paty /reflex klepnutí/ a pak jsem šla na vyšetření k paní doktorce. Tam se mnou probrala moji zprávu od mé ošetřující lékařky, provedla ultrazvukové vyšetření krku /zda tam nejsou nějaké zbytky štítné žlázy/ a krčních uzlin. Pak jsem absolvovala odběr krve s tím, že pokud se do 14 dnů neozvou, je vše v pořádku a na radiojód nemusím. No a neozvali se, takže vše je o.k. a další termín kontroly v Motole jsem dostala na 3.11. - tedy po deseti měsích. Také jsem sledována na naší endokrinologii, opět odběr krve. Denně beru Letrox 100. Nemějte z vyšetření obavy, jak setřičky tak paní doktorka v Motole byli moc příjemní.