Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Radiojód

 

Zkušenost Balkyho

Ak Vám nebude vadiť moja slovenčina, popíšem Vám aj ja moje skúsenosti zo Slovenska.   O priebehu liečby rádiojódom som na slovenských internetových stránkach nenašiel také množstvo informácií ako tu a tak sa chcem revanžovať.   V máji operácia laparoskopiou,  po 4 týždňoch liečba rádiojódom v Martine – Klinika nukleárnej medicíny Martinskej fakultnej nemocnice.

Všetky  predhospitalizačné vyšetrenia boli vykonané ambulantne v mieste bydliska, takže pobyt v nemocnici sa skrátil na 4 dni.  Nástup na kliniku v pondelok ráno, pred obedom podanie rádiojódu (želatinová tabletka sa zapije vodou) a potom izolácia na izbe. Piť množstvo tekutín, pojedať citón proti opuchom, dvakrátdenne sa sprchovať. Izba je pre troch pacientov, monitorovaná kamerami,  ale bol som tam sám, len TV, knižky, kurz angličtiny,  discman a mobil. Bolo potrebné priniesť si len hygienické potreby: mydlo, zubná kefka a pasta, holiaci strojček. Ostatné veci ako pyžamo, uteráky, príbor, pohár som povinne dostal od nemocnice. Sestričky sa vo dverách len otočili na výmenu stravy  a prehodili pár slov. Doporučujem zobrať si žuvačky, aby pracovali slinné žľazy, šumivé tablety a nápoje v prášku, aby ste nemuseli piť stále len čaj. Vo štvrtok kontrola gamakamerou a meranie vyžarovania. V piatok ráno prepustenie do domácej liečby s pokynmi 10 dňového špeciálneho režimu. Nestýkať sa s detmi, tehotnými ženami a nezdržiavať sa dlhodobe pri jednej osobe vo vzdialenosti do 1m a dodržiavať zvýšenú hygienu. Vzhľadom k tomu, že v mojom prípade neboli zlikvidované ešte všetky bunky štítnej žľazy opakovanie liečby o pol roka.  Po návrate domov z liečby rádiojódom  sa cítim fyzicky oveľa slabší a rýchlo sa unavím, nie som ospalý, skôr sa mi ráno už nedá spať. Mám také pocity, ako keby boli otupené niektoré zmyslové vnemy ako je hlad a chuť na niečo.

Balky

<

 

Zkušenost Vaška

Po několikaletém boji s hyperthyreozou (Graves Basedow) mi bylo doporučena léčba radiojodem, kterou můj endokrinolog velmi vychvaloval jako lepší metodu, než je operace. Cílem léčby mělo být omezení produkce hormonů, nikoliv likvidace žlázy nebo jejich zbytků po operaci.
Léčbu jsem absolvoval v listopadu 2007 na oddělení nukleární medicíny v Ústí nad Labem.Nástup v neděli odpoledne.
Pondělí - nejprve odběry, pak spolknutí malé diagnostické dávky RJ, za dvě hodiny první měření. Odpoledne druhé měření. Při měření sedíte, na krk pod ohryzek vám lehce přitlačí sondu a přístroj ukazuje čísla, trvá to 2x1 minutu.
Úterý - ráno měření, pak scintiografie vleže, kdy nad vámi jezdí dost dlouho snímač v počítači to kreslí, kde se radiojód nejvíce zachytil.
Středa až pátek - jenom ranní měření.
Závěr: Moje ŠŽ vychytává jód velmi dobře, až příliš, stačí tedy nízká dávka. Po celých pět dnů volný režim, odpoledne s vycházkou. Pacienti z Ústí toto mohli absolvovat ambulatně.Víkend doma, v pondělí nástup na vlastní léčbu.
V úterý ráno odevzdat věci, kromě mobilu jsem odevzdal vše. Pak ampule s radiojódem v dávce 660 MBq a izolace bez spolupacienta, jenom já, mobil, televize a NUDA. Sprcha je součástí každého pokoje, nikdo mi sprchování nezakázal ani v prvních dnech. Potíže po radiojódu žádné, možná i proto, že jsem se vydatně zásobil cucavými bonbóny a ovocnými šťávami. Jenom mírný tlak v krku. Jídlo nosili do předsíňky, při vizitě stáli u dveří jenom krátce a v určité vzdálenosti.
Po 5 dnech kontrolní měření, potom mi na dveřích změnili červenou na žlutou, vrátili věci a už jsem se mohl projít po chodbě a promluvit s dalšími pacientkami - byl jsem tam jediný muž, jinak samé ženy.
Po dalších 5 dnech odběry a pak návrat domů.
Dnes jsem konečně po několika letech bez Carbimazolu, ale ještě to není to pravé, protože tato léčba má také svoje úskalí. Kromě možných vedlejších následků ozáření je zdlouhavá a je třeba velké trpělivosti. Při operaci, pokud se povede, je vše vyřešeno naráz. Po radiojódu pociťuji takové stavy, jako by se přetahovala hypofunkce s hyperfunkcí, i krevní odběry tomu odpovídají, mám to dost rozlítané. Je to jako na vlnách a prý to může trvat po cca 2,5 měsících, které uplynuly od RJ,
ještě půl roku, než se to zklidní. Tak mi je dva týdny zima, mám nízký tlak i tep, pořád spím, tloustnu a skoro nejím a pak během několika dní vyletí tlak i tep nahoru, je mi horko, nemůžu spát a zase hubnu.Naštěstí s přibývajícími týdny jsou ty výkyvy o něco slabší.Kolegyně z práce je po TTE ve stejnou dobu jako já byl na RJ, je v pohodě, až jí skoro závidím.Měl jsem možnost volby, zda operace, nebo RJ , narozdíl od dalších, kteří kvůli nádoru museli absolvovat obojí. Snad jsem zvolil dobře.
Snad moje zkušenosti pomohou dalším v jejich nelehkém rozhodování.

Vašek

Zkušenost Pavlíny

Jmenuji se Pavlína a 3.12 jsem se vrátila z RJ z Motole... je mi 34let a jsem po odstranění šž. pro papilární karcinom.Ted jsem v důchodu jelikož jsem si o něj zažádala..Co se týká radiojódu nastupuje se vždy v pondělí..první den tě prohlédne lékařka a pak tě umístí na pokoj..ležela jsem tam se dvěmi mladými holkami ..jedné bylo 28 a byla po dvouch operacích a druhé bylo 22 let a byla také po dvouch
operacích...odpoledne jdeš na sono krku..do večera už se nic neděje...úterý...
ráno moč a náběr krve a poté jdeš na to první kontrolní pití je to čirá tekutina
a chutná to jako voda(nemá to chut)..je toho jenom malinká štamprle..pak jsi na
hodinu lehneš a jde se na měření ..jak moc svítíš..potom lehnout a už se nic neděje... středa... ráno měření a takzvaná ..kamera..na té ležíš 20minut a takový stroj tě objíždí a snímá..podle toho poznají kolik těch zbytků té šž..v tobě zůstalo..

čtvrtek.... ráno sprcha ..zabalit věci a jdeš o patro níž na velké pití...dostaneš čípek,a jdeš vypít to velké pití ..je toho jako jeden panák...pak jdeš zpátky na pokoj a už nesmíš chodit na chodbu jelikož takzvaně svítíš.. nic mě nebolelo jen trochu žaludek a měla jsem sucho v puse...
pátek...dostáváme poprvé hormon,žádné měření a nic se neděje..sobota...žádné
měření jen ležíš na lůžku..a sledujeme televizi...

neděle....dostali jsme projímadlo aby jsem měli vyčištěná střeva na pondělek..na měření...jinak nic..pondělí.....vstáváme v 5:00 jelikož se už konečně můžeme vysprchovat (od velkého pití se nesmíš mýt)a v 6:30 už musíme být připraveni na kameru ... jinak už nic...úterý...také nic ...středa...také nic... čtvrtek...ráno nábery krve jinak nic...pátek...také nic... sobota...žádné měření a nic se neděje...neděle....už se nic neděje těšíš se jen domů...pondělí odjezd a dostaneš zprávu kdy se tam zase musíš dostavit na kontrolní pití...já jdu1.9.2008... tak to je vše hlavně pokud ti můžu poradit vem si hodně pití a dobrůtek protože je to děsně dlohý tam knihovna tam je společná tak to byla moje záchrana jinak na každým pokoji je televize a rádio ale mě to nějak nebavilo.  

Tak se mějte krásně, Pavlína

Obrazek


Zkušenost Magdy

Ahoj děvčata,
protože jsem také navštěvovatelka Lenčiných stránek a ráda pomohu, aspoň zkušeností, popíši svůj pobyt na radiojodu.

24.9. jsem v nemocnici v Brně Bohunicích prodělala operaci štítné žlázy. Totální odstranění - výsledek zhoubný nádor.Protože nešel celý odoperovat, byly by mě poškozeny hlasivky, oznámila mi operující lékařka, že musím podstoupit léčbu radiojodem.
Moje endokrinoložka mne objednala, prý se nesmí spíš jak 5-6 týdnů po operaci.
Protože jsem z Moravy, přišel mi papír z nemocnice v Blansku, že 5.11. mám
nastoupit na léčbu radiojodem. Moc jsem se obávala, sháněla na internetu informace. Průběh byl následující:

Pondělí - nástup do nemocnice, velmi důkladná prohlídka od paní doktorky, EKG,
ultrazvuk a rentgen. Velmi vřelé přijetí ze strany lékařky i sestřiček, vysvětlení léčebného postupu.
 
Úterý - ráno odběr krve a moči
- malé pití - malá dávka jódu smíchaného s čajem. Je to tekutina bez chuti a zápachu.

Středa - první měření - stroj podobný CT - přiložení desky ke krku, 10 minut
nehnutě ležet - není to bolestivé, pro někoho možná jen trochu nepříjemné. Kolem oběda proběhlo další měření, které trvalo asi 5 minut. Toto měření určuje léčebnou dávku jódu.

Čtvrtek - opět jen měření, jinak klid. 
Pátek - měření.
Sobota - klid
Neděle - klid, jen stěhování na aplikační pokoj. To je pokoj, kde je sprcha i toaleta. Na pokoji jsme byly dvě.

Celý první týden jsou v Blansku povoleny návštěvy, tak to bylo velmi příjemné.
Nic na tomto oddělení nebolí, jen je to tam dlouhé.
Druhý týden:

Pondělí - ráno poslední sprcha a kolem 10.00 hod. aplikována léčebná dávka
jódu. Opět vypití tekutiny, která
je bez chuti a zápachu. Po tomto pití okamžitý odchod na
pokoj a totální izolace. Jen spolubydlíci, televize a telefon.

Úterý - ráno velmi krátká vizita, doktoři ani sestřičky se zbytečně v aplikačním pokoji nezdržují. Jen donesou jídlo, léky a zase mizí. První měření, opět přístroj podobný CT, akorát doba nehnutého ležení je půl hodiny. Protože já trpím klaustrofóbií, bylo pro mě toto měření nepříjemné, udělalo se mi zle od žaludku. Je dobré oznámit tuto fóbii sestřičce, prý by se mnou zůstala a povídala si. Z měření opět rychlý odchod na izolaci.

Středa - měření tzv. žehličkou. Přednosta přijde s dozimetrem a přejede s nímnad Tvým tělem, aby věděl, jak moc je ještě tělo plné radiace. Nasazení Letroxu - nejmenší dávka.
 
Čtvrtek - velká vizita, sdělení lékaře, jak jód vychytal zbytky nádoru štítné žlázy.

Pátek - hurá, můžeme do sprchy. Takže sprcha, čisté pyžamo, čisté povlečení
a možnost vyjít z pokoje. Opět měření "žehličkou".

Sobota - jen podávaní Letroxu a jeho postupné navyšování.
Neděle - povoleny návštěvy.
Pondělí - měření "žehličkou", podávání Letroxu
Úterý - propuštění domů.

Strávila jsem s v nemocnici 15 dnů, z toho bylo 5 dnů totální izolace. Na tomto
oddělení nic nebolí, nejhorší je ta izolace, která je dlouhá a ještě nemožnost jít pod sprchu.V Blansku je výhodou, že jsou první týden dovoleny návštěvy.
Je dobré si sebou vzít cucavé bonbony - proti zánětu slinných žláz po aplikaci
jódu, a hodně pít. Čaj je sice dobrý, ale pít ho 15 dnů je nadlidský výkon. V
Blansku nám i do našich hrnečků vařily sestřičky námi donesené kafe. Protože
jsem docela závislák na kafe, bylo to příjemné zjištění. Telefon jsem měla normálně u sebe, ani jsme ho nemusely mít zabalený, jak popisují holky z Motola. Ale je dobré vzít si co nejméně věcí, na aplikačním pokoji Ti nechají jen to nejnutnější - hygienické potřeby, časopisy, knížku, ovoce a pití. Byla se mnou paní, která pletla, ale nemohla si pletení nechat na izolaci.

Leni Tobě chci poděkovat za Tvoje stránky, moc mi pomohly a v podstatě pořád pomáhají. Děláš to velmi dobře a přeji Ti moc úspěchů v této činnosti i v novém roce.
Díky moc.
Ahoj Magda

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Lucie D. - Posunutí termínu v Motole

Dopis do poslední chvíle před vysazovaním nepřišel, tak jsem do Motola raději volala, přece jenom se mohl ztratit nebo někde zatoulat, a ejhle, taky prý v únoru nepůjdu, až 16. 4. Radost z toho moc nemám, měla jsem to už v práci i doma předběžně zařízené a teď asi bude všecko jinak. Nevím, co se tam děje. Každopádně se nikdo z nukleárky ani neobtěžoval mě jakkoli informovat, že bude změna, to mi přijde dost podivné. :-/

Rado - INM Košice

Má niekto skúsenosti s inštitútom nuk,medecíny v Košiciach?
Čo tam možno si priniesť?
Ďakujem za informácie.

Jana - Re: INM Košice

Ja mám skúsenosti s inštitútom, nemusíš sa ničoho báť, prepáč, že tykám, ale príde mi tu, že sme jedna veľká rodina, takže, je to tam úplne v pohode, čistý komfort, izby sú jedno a dvojlôžkové, musíš si priniesť dvojo papúč, v jedných si na izbe, druhé potrebuješ na konci, ak ideš na scintigrafiu, ďalej hygienické potreby, neber si toho veľa, lebo ja napr. všetko, čo nespotrebujem tam nechávam a vyhadzujem, takže také malé fľaštičky, spodné prádlo samozrejme, cukríky, citróny, ponožky, knihy, mobil, nabíjačku, notebook, ak chceš, bol tam prístup k wifi, ale posledný krát, keď som bola, bol zrušený, krížovky, pero :), pre istotu toaletný papier, ak niečo ti bude chýbať, oni ti to ochotne dajú, ja si nosím aj fén, lebo mám dlhé vlasy, a pred scintigrafiou musíš mať čerstvo umyté a vysušené vlasy, ale aj ten ti dajú, ak máš náhodou dlhé háro, na stole budeš mať solničku s bezjódovou soľou, hrnček. Tam dostaneš pyžamo, uteráky, osušku, iné ma nenapadá. Prídeš, urobia ti vstupnú prehliadku, a ešte si môžeš ísť zbehnúť kúpiť nejakú vodu, potraviny, takže nabalený vôbec nemusíš ísť, môžeš si priniesť kávu, pýtajú sa, kedy zvykneš piť kávu a o tom čase ti ju prinesú, jedlo je fantastické, pýtajú sa aký čaj piješ, sladký, polo, horký, a taký ti nosia, na každej izbe telka, ako hovorím, čistý komfort, naozaj, je to na vysokej úrovni, žiaden strach. Samozrejme, ak berieš nejaké tabletky, tie si treba priniesť. Ak by si ešte niečo potreboval vedieť, tak sa ozvi, odpíšem, veľa šťastia. Kolektív, doktori, pani primárka, sanitárky, sestričky - fantastickí všetci do jedného, žiaden strach a vzhúru do boja. Papa

Rado - Re: Re: INM Košice

ďakujem za vyčerpavajúcu odpoveď,idem tam prvý krát,preto som trocha nesvoj.Prajem Ti veľa zdravia a pohody

Rado - INM Košice

Stále rozmýšľam čo je to v iných nemocniciach ˇmalé pitíˇa ˇvelké pitíˇaž nakoniec som prišiel na to.V Košiciach to funguje zrejme tak,že pred nástupom na liečenie Vás predvolajú 10 dní dopredu ráno o 8.00 na test.To je to asi malé pití.Cestujem 7O km od 5 ráno aby som to stihol.Potom nasleduje vypitie malej dávky,skeny a poobede domov.Na druhý deň znova na siedmu na kontrolu,skeny a domov.Až po 10 dňoch nástup na velké pití.Celkovo precestujem do 300 km,len aby slovenské poisťovne ušetrili,
Svoje skúsenosti z liečenia napíšem po návrate domov.

Lucie D. - Re: INM Košice

No to je teda dost nepohodlné, to by se mi nelíbilo. :-/

Ivana D. - Motol-radiojod

Ahoj děvčata, měla jsem nastupovat 12.2. a přišel mi dopis, že mě musí přesunou z provozních důvodů až na 3.4.
Chtěla jsem se zeptat, zda někomu, taky posouvali termín? :-) Děkuji

Lucie D. - Re: Motol-radiojod

Já mám nastupovat 19. 2., tak to jsem na to zvědavá. Žádný dopis ještě nepřišel,

Ivana D. - Re: Re: Motol-radiojod

Aha, tak to teda nevím proč mi to posunuli až na duben :-/

Lucie D. - Re: Re: Re: Motol-radiojod

Já dopis ještě nemám, takže nevím, zda ten avizovaný termín platí. Každopádně od příštího pondělí 22. bych měla vysadit Letrox. Můžu se Vás zeptat, vy jste také měla vysazovat, předpokládám ode dneška? A ten dopis o posunutí Vám přišel toho 10. 1., jak jste prvně psala? To bych se ho totiž ještě mohla dočkat taky. Ne že by mě to dvakrát potěšilo, už to mám i v práci předběžně domluvené a ta zima mi přijde na válení ve špitále lepší. ;-)

Míša - K program

Zdravím všechny svetlusky, nevite prosim někdo, jak dlouho trvá kontrolni léčba v Motole? Mám jít
už podruhé a pokud nic nenajdou, tak propouští už 5tý nebo az 7 den? Diky

Lucie D. - Re: K program

Pokud vím, druhý den po nástupu (většinou v ÚT) dávají diagnostickou kapsli a podle té stanovují další postup. Léčebná dávka se dává čtvrtý den (většinou ve ČT). Takže by vás mohli pustit cca třetí den (nejspíš ve ST), pokud nic nenajdou, protože je nelogické, abyste tam byla déle. Co si tak matně vzpomínám, jedna paní z jednoho mého pobytu to takto měla. Já jdu na kontrolu v únoru a taky doufám, že se příliš nezdržím... Bude to už popáté. ;-)

Lucie D. - Re: Re: K program

Možná spíš ve čtvtek ráno. Nevím, zda se propouští i v poledne či odpoledne a dřív se verdikt v tu středu nedovíte... :-)

Ivana D. - Re: Re: K program

Ahoj děvčata, měla jsem nastupovat 12.2. a přišel mi dopis, že mě musí přesunou z provozních důvodů až na 3.4.
Chtěla jsem se zeptat, zda někomu, taky posouvali termín? :-) Děkuji

Lenka - Re: K program

Před třemi týdny jsem se z opakovaného kontrolního pobytu z Motole vrátila. Nástup v pondělí, propustili nás v sobotu. Prý i z té diagnostické kapsle trochu svítíme, tak nemůžeme domů dřív.

Lucie D. - Re: Re: K program

To je možné, ono je to taky každý rok jinak, mi přijde... Jsem přesvědčená, že jednu tu moji spolubydlící pouštěli ve čtvrtek ráno. Ale třeba si to taky s něčím pletu. Kéž bych tam v únoru byla jen do té soboty, tak krátký pobyt jsem ještě nezažila. ;-)

Míša - Re: Re: K program

Přesně tak, přišli jsme v pondělí a slíbený odchod v sobotu.

Pavla - Bolest těla, kloubů, kosti

Mam mesic po druhem radiojodu. Po nasazeni prášku letrox opet zacali šílene bolesti tela. Nevim co to je. Nekdy nemuzu ani chodit. Po prvnim radiojode mi to udelalo také. Prosim nevite co to je?děkuji

Lucie D. - Re: Bolest těla, kloubů, kosti

Já mám takovéhle stavy, když musím Letrox vysadit. Čeká mě to za necelý měsíc a těším se už teď... :-/ Myslím, že se Vaše tělo "pere" s nerovnováhou hormonů, radiojód s tím nejspíš nesouvisí, ale samozřejmě nejsem doktor. Určitě bych se poradila s endokrinologem. Držím palce, ať je vám brzy líp. :-)

Pavla - Re: Re: Bolest těla, kloubů, kosti

Nikdo mi nechce nic říci. Pořád mi říkají ze to z toho není. Obvodni mi říkala, ze to zpusobila rakovina navyseni letroxu z 50 na 150. Uz tak žiju 7 měsíců. To se nedá.